Skip to content
Background Crowd

LINE UP


Line up 2024 - Stage Times

EMPRESS BALLROOM

Thursday
1st August

23:30 - 00:30SHAM 69

22:10 - 23:00BAR STOOL PREACHERS

20:40 - 21:40UK SUBS

19:10 - 20:10SUBHUMANS

17:55 - 18:40HANDSOME DICK MANITOBA

16:45 - 17:25THE MEFFS

15:40 - 16:25THE RAMONAS

14:40 - 15:20PETE BENTHAM & THE DINNER LADIES

13:50 - 14:20YUR MUM

13:00 - 13:30CHAOS 8

Friday
2nd August

23:30 - 00:45THE STRANGLERS

22:00 - 23:00GOGOL BORDELLO

20:40 - 21:30ANTI-NOWHERE LEAGUE

19:20 - 20:10THE BABOON SHOW

18:05 - 18:50THE CHISEL

16:50 - 17:35NEWTOWN NEUROTICS

15:40 - 16:20MAID OF ACE

14:30 - 15:10RISKEE AND THE RIDICULE

13:35 - 14:05FIRE EXIT

12:45 - 13:15PUSSYLIQUOR

Saturday
3rd August

00:55 - 01:25JO JO AND THE TEETH

23:15 - 00:25COCK SPARRER

21:55 - 22:45DEATH OF GUITAR POP

20:35 - 21:25MILLIE MANDERS & THE SHUT UP

19:25 - 20:05LOOSE ARTICLES

18:10 - 18:55LIONS LAW

16:55 - 17:40GIMP FIST

15:40 - 16:25HARD SKIN

14:35 - 15:15LOS FASTIDIOS

13:40 - 14:10DAKKA SKANKS

12:45 - 13:15LADY RAGE

Sunday
4th August

22:45 - 23:45STIFF LITTLE FINGERS

21:15 - 22:15COCKNEY REJECTS

19:45 - 20:45THE SWEET

18:30 - 19:15DIRTBOX DISCO

17:15 - 18:00CHANNEL 3

16:05 - 16:45RUMKICKS

14:55 - 15:35TURBO ACS

13:55 - 14:30THE SMOKING POPES

13:00 - 13:30THE ATTACK

CLUB CASBAH

Thursday
1st August

00:20 - 01:15THE CASUALTIES

22:55 - 23:50THE DWARVES

21:35 - 22:25THE QUEERS

20:15 - 21:05NOI!SE

19:00 - 19:45STRUNG OUT

18:00 - 18:40THE DROWNS

17:00 - 17:40THE DEVOTCHKAS

16:00 - 16:40SPUNK VOLCANO & THE ERUPTIONS

15:05 - 15:4018 FEVERS

14:10 - 14:45CYANIDE PILLS

13:20 - 13:50GEOFFREY OI!COTT

12:30 - 13:00TITS UP

Friday
2nd August

00:40 - 01:20GOGOPONIES

23:15 - 00:20STEVE IGNORANT BAND CRASS SET

22:05 - 22:50BOOZE & GLORY

21:00 - 21:40GRADE 2

19:55 - 20:35INFA RIOT

18:50 - 19:30RESISTANCE 77

17:50 - 18:30THE DEFECTS

17:00 - 17:30SPIDER

16:10 - 16:40KNUCKLEHEADZ

15:20 - 15:50POLICE BASTARD

14:30 - 15:00TBC

13:40 - 14:10KALEKO URDANGAK

12:50 - 13:20SLACKRR

Saturday
3rd August

00:35 - 01:25HILLBILLY MOON EXPLOSION

23:15 - 00:05DEAD BOYS

21:55 - 22:45G.B.H.

20:35 - 21:25KING KURT

19:20 - 20:05THE STUPIDS

18:15 - 18:55BENEFITS

17:10 - 17:50PARANOID VISIONS

16:15 - 16:50KNOCK OFF

15:20 - 15:55DUMMY TOYS

14:30 - 15:05RUST

13:35 - 14:10PIZZATRAMP

12:45 - 13:15LOAD

Sunday
4th August

23:00 - 00:00CONFLICT

21:50 - 22:35LOWER CLASS BRATS

20:45 - 21:25SVETLANAS

19:40 - 20:20UNION 13

18:45 - 19:20MERYL STREEK

17:50 - 18:25REDEEMON

16:55 - 17:30DAS KLOWN

16:00 - 16:35THE PAWNS

15:10 - 15:40FAINTEST IDEA

14:20 - 14:50ON THE HUH

13:30 - 14:00LITTERBUG

OPERA HOUSE

Thursday
1st August

23:15 - 00:15TOM ROBINSON BAND

22:00 - 22:50LYDIA LUNCH

20:25 - 21:35THE GODFATHERS

19:20 - 20:00ESSENTIAL LOGIC

18:15 - 18:55BRIGANDAGE

17:15 - 17:55ABDOUJAPAROV

16:15 - 16:55MENACE

15:20 - 15:55HEAVY METAL KIDS

14:30 - 15:00LONDON

13:40 - 14:10PRIVATE DICKS

12:50 - 13:20THE PINK DIAMOND REVUE

12:00 - 12:30A VOID

Friday
2nd August

23:40 - 00:30THE MEN THEY COULDN'T HANG

22:15 - 23:15TOYAH

21:00 - 21:45THE PACK

19:55 - 20:40SPIZZ ENERGI

18:55 - 19:35BAR STOOL PREACHERS ACOUSTIC

17:55 - 18:35JOHNNY MOPED

16:55 - 17:35THE MARCH VIOLETS

15:55 - 16:35ROSE OF AVALANCHE

14:50 - 15:35TV SMITH PLAYS THE ADVERTS SONGBOOK

13:55 - 14:30SALFORD JETS

13:00 - 13:35VULPYNES

Saturday
3rd August

23:15 - 00:15RUTS D.C.

21:50 - 22:45LENE LOVICH

20:35 - 21:20THE COUNTESS OF FIFE

19:15 - 20:05THE OUTCASTS

18:00 - 18:45I,DORIS

16:50 - 17:30INTERROBANG

15:40 - 16:20THE TIGHTS

14:40 - 15:15THE GO GO CULT

13:40 - 14:15BLACK SEPTEMBER

12:45 - 13:15MACHINER

Sunday
4th August

23:00 - 00:00THE ALARM

21:40 - 22:30OLD TIME SAILORS

20:35 - 21:10SYTERIA

19:15 - 20:05LOVE

18:00 - 18:45RHODA DAKAR

16:45 - 17:30BLYTH POWER

15:40 - 16:25ANDY ELLISON & VICIOUS BISHOP (RADIO STARS SET)

14:40 - 15:20RUTS D.C. ACOUSTIC

13:50 - 14:20RITES OF HADDA

13:00 - 13:30THE SATELLITES

ARENA

Thursday
1st August

00:15 - 01:00THE WARRIORS

23:10 - 23:55PUBLIC SERPENTS

22:10 - 22:50SUBALTERNOS

21:10 - 21:50TEAR UP

20:05 - 20:50LAST TREE SQUAD

19:05 - 19:45SLALOM D

18:15 - 18:45HALF NAKED HEADLINE

17:10 - 17:55SPLODGENESSABOUNDS

16:20 - 16:50SIDEKICK

15:30 - 16:00THE GUILLOTINES

14:40 - 15:10BELVEDERE

13:50 - 14:20NVS

13:00 - 13:30COUGHIN VICARS

Friday
2nd August

23:55 - 00:55PAMA INTERNATIONAL

22:45 - 23:30CONTROL

21:45 - 22:25COUNTING COINS

20:45 - 21:25STALAG 13

19:45 - 20:25THE SAMPLES

18:45 - 19:25RAGE DC

17:50 - 18:25THE MISTAKES

16:55 - 17:30DESTRUCTORS 82

16:05 - 16:35LA INQUISICION

15:15 - 15:45SMOKING GIVES YOU BIG TITS

14:25 - 14:55SPECTRUM 4

13:35 - 14:05GIRLS LIKE US

12:45 - 13:15BRIGATA VENDETTA

Saturday
3rd August

00:35 - 01:15THE HOTKNIVES

23:15 - 00:15RUBELLA BALLET

22:20 - 22:55HARBOUR REBELS

21:20 - 22:00THE EJECTED

20:25 - 21:00THE CHOICES

19:30 - 20:05CROWN COURT

18:35 - 19:10CLOCKWORK PSYCHO

17:40 - 18:15HEADSTONE HORRORS

16:45 - 17:20DAFFODILDOS

15:50 - 16:25A TRIBUTE TO MARCUS HOWELLS

14:55 - 15:30SURGERY WITHOUT RESEARCH

14:00 - 14:35NASTY RUMOURS

13:05 - 13:40THE NILZ

Sunday
4th August

23:00 - 23:50THE DREADNOUGHTS

22:00 - 22:40CLAIMED CHOICE

21:00 - 21:40CRIM

20:00 - 20:408 KALACAS

19:05 - 19:40CRIMINAL DAMAGE

18:10 - 18:45THE DUEL

17:15 - 17:50THE GAKK

16:20 - 16:55CHOKING SUSAN

15:30 - 16:00THE HUMAN ERROR

14:40 - 15:10FMA + 12 GAGE

13:50 - 14:20CONVICT CLASS

13:00 - 13:30CRAN

AFTER DARK in PAVILION

Thursday
1st August

23:35 - 00:20HOTWAX

22:40 - 23:15PUNKBAND

21:50 - 22:20VOODOO RADIO

21:00 - 21:30NIXED

Friday
2nd August

00:10 - 00:45ALIEN CHICKS

23:20 - 23:50LICKSHOT

22:30 - 23:00RAMONAS TEA PARTY

21:40 - 22:10AOIFE DESTRUCTION

Saturday
3rd August

00:10 - 00:45BRIGANTES

23:20 - 23:50THE HELLFLOWERS

22:30 - 23:00EROTIC SECRETS OF POMPEII

21:40 - 22:10DEAF DEVILS

Sunday
4th August

23:20 - 23:55SNAYX

22:30 - 23:00LOVE EQUALS DEATH

21:40 - 22:10BRUISE CONTROL

RIS in PAVILION

Thursday
1st August

20:05 - 20:35CREATURE CREATURE

19:15 - 19:45THE VAGEENAS

18:25 - 18:55CLOBBER

17:35 - 18:05CLUB BRAT

16:45 - 17:15EYE SCREAM MEN

15:55 - 16:25SWARF DAMAGE

15:05 - 15:35SICK PINS

14:15 - 14:45THE FRAGZ

13:25 - 13:55LUCKY HIT

12:35 - 13:05THE MELBIES

11:45 - 12:15CRAPSONS

Friday
2nd August

20:50 - 21:20KUGO DEATH RAY

20:00 - 20:30SPLIT DOGS

19:10 - 19:40JAWLESS

18:20 - 18:50SOURFLAKE

17:30 - 18:00THE WAR LOVERS

16:40 - 17:10KOMBI KILLERS

15:50 - 16:20ANTI-VIRUS

15:00 - 15:30BRIOCHE

14:10 - 14:40HOT FLAB

13:20 - 13:50PANIC ATTAK

12:30 - 13:00PEST

Saturday
3rd August

20:50 - 21:20SPLNTR

20:00 - 20:30THE NONAME

19:10 - 19:40AIR DRAWN DAGGER

18:20 - 18:50BLEACH BRAIN

17:30 - 18:00VIRUS HARDCORE

16:40 - 17:10CHEMTRAILS

15:50 - 16:20VANITY ROSE & THE BAND

15:00 - 15:30DOG OF MAN

14:10 - 14:40MISSING THE SCENE

13:20 - 13:50INDIGNATION MEETING

12:30 - 13:00RAT HOLE

Sunday
4th August

20:45 - 21:15THE RED STAINS

20:00 - 20:30TWAT UNION

19:15 - 19:45BABY TEETH

18:30 - 19:00HIPERSONA

17:45 - 18:15THE DOLLHEADS

17:00 - 17:30FRAULEIN

16:15 - 16:45NXKXTA

15:30 - 16:00BABY SAID

14:45 - 15:15THE EMPTY PAGE

14:00 - 14:30SNM

13:15 - 13:45ARCH FEMMESIS

12:30 - 13:00PLAYING ALICE

ALMOST ACOUSTIC

Thursday
1st August

20:35 - 21:20RORY MCLEOD

19:45 - 20:20CAROL HODGE

19:00 - 19:35DEL STRANGEFISH

18:10 - 18:45STEVE DREWETT

17:30 - 18:00EMILY FLEA

16:50 - 17:20PETE BENTHAM & THE DINNER LADIES ACOUSTIC

16:10 - 16:40KENT NIELSEN

15:30 - 16:00THE ANTIPOET

14:50 - 15:20HENSHAW

14:10 - 14:40MAURI CLASH

13:25 - 13:55LAST TREE SQUAD ACOUSTIC

12:40 - 13:10MOLLY VULPYNE

12:00 - 12:30AUBREY EELS & THE BARON ACOUSTIC

Friday
2nd August

20:55 - 21:30SLADY ACOUSTIC

20:10 - 20:45PAULINE MURRAY

19:25 - 20:00DAVE SHARP

18:45 - 19:15CHARLIE HARPER

18:05 - 18:35SWILL ACOUSTIC

17:25 - 17:55JESS SILK

16:45 - 17:15CHRIS MURRAY

16:05 - 16:35THE OUTCASTS ACOUSTIC

15:25 - 15:55SALLY PEPPER

14:45 - 15:15MENACE WITH LEIGH HEGGARTY ACOUSTIC

14:05 - 14:35LOS FASTIDIOS ACOUSTIC

13:25 - 13:55JENNY WOO

12:45 - 13:15SUBALTERNOS ACOUSTIC

Saturday
3rd August

20:45 - 21:45MIKE PETERS

19:55 - 20:30TV SMITH & VOM RITCHIE

19:10 - 19:45HENRY CLUNEY

18:30 - 19:00JOHNNY MOPED ACOUSTIC

17:50 - 18:20GHOST DANCE ACOUSTIC

17:10 - 17:40OORYA

16:30 - 17:00THE COUNTESS OF FIFE ACOUSTIC

15:50 - 16:20DAKKA SKANKS ACOUSTIC

15:10 - 15:40MILLIE MANDERS ACOUSTIC

14:30 - 15:00CASSIE FOX

13:50 - 14:20JESS (RAISING RAVENS)

13:10 - 13:40JONNY ROBSON

12:30 - 13:00IN EVIL HOUR ACOUSTIC

Sunday
4th August

20:35 - 21:20ATTILA THE STOCKBROKER

19:40 - 20:25MILES HUNT (THE WONDER STUFF)

18:50 - 19:25ANDY ELLISON (RADIO STARS SET) ACOUSTIC

18:10 - 18:40THE RAMSTAMPITS

17:30 - 18:00OUSE VALLEY SINGLES CLUB

16:50 - 17:20EFA SUPERTRAMP

16:10 - 16:40CHIP HANNA

15:30 - 16:00ARTHUR KITCHENER

14:50 - 15:20JOHN ELLIS

14:10 - 14:40SHARP KNIVES

13:25 - 13:55CHERRY & PEESH

12:45 - 13:15BLYTH POWER ACOUSTIC

LITERARY

Thursday
1st August

20:40 - 21:15PALMOLIVE

19:55 - 20:30ROADENT

19:15 - 19:45STEVE IGNORANT

18:40 - 19:05CHERRY B

18:00 - 18:30LYDIA LUNCH

17:20 - 17:50LORA LOGIC

16:20 - 17:10JOHN KING AND IRVINE WELSH (Books, Films & Punk Rock)

15:40 - 16:10ANIMAL (ANTI-NOWHERE LEAGUE)

15:00 - 15:30HANDSOME DICK MANITOBA

14:25 - 14:50ENRICO AND ELISA (LOS FASTIDIOS)

13:50 - 14:15PAUL ECCENTRIC (The Periwinkle Perspective)

13:30 - 13:40PAUL RAGGITY

Friday
2nd August

20:05 - 20:50ATTILA THE STOCKBROKER (SPOKEN WORD)

19:25 - 19:55KIRK BRANDON

18:35 - 19:15EUGENE HUTZ (GOGOL BORDELLO)

17:55 - 18:25PAULINE MURRAY

17:15 - 17:45MICHELLE BRIGANDAGE

16:20 - 17:05DALE VINCE

15:30 - 16:10TBC

14:50 - 15:20LEE WILSON (INFA RIOT)

14:10 - 14:40FAT BOB (HARD SKIN)

13:30 - 14:00ZOE HOWE

13:10 - 13:20PAUL RAGGITY

Saturday
3rd August

19:50 - 20:30MARTIN ATKINS

19:10 - 19:40CHEETAH CHROME (THE DEAD BOYS)

18:20 - 19:00ANDY SCOTT (THE SWEET)

17:30 - 18:10MIKE PETERS (THE ALARM)

16:50 - 17:20JIM BROOKS (THE EJECTED)

16:00 - 16:40ROMAN JUGG

15:20 - 15:50KENNY MORRIS

14:40 - 15:10GEOFF DEANE

14:00 - 14:30MATT WORLEY

13:20 - 13:50TBC

13:00 - 13:10PAUL RAGGITY

Sunday
4th August

20:20 - 21:10ANARCHO PUNK PANEL PART II

18:10 - 20:05CRASS: THE SOUND OF FREE SPEECH (FILM + Q&A)

17:20 - 17:50ARTHUR KITCHENER

16:40 - 17:10JOHN ELLIS

15:50 - 16:30STEVE DREWETT (SONGS & STORIES)

15:10 - 15:40MIKE MAGRANN (CHANNEL 3)

14:30 - 15:00RHODA DAKAR

13:50 - 14:20DANIEL RACHEL (TWO TONE BOOK)

13:30 - 13:40PAUL RAGGITY

THE OLD VIC

Thursday
1st August

14:40 - 16:40STATIC KILL ACOUSTIC SESSIONS

14:00 - 14:30JAKE MARTIN

13:10 - 13:40BOGGY FORMBY

12:30 - 13:00RAT BOYS PLAY YOUR CARDS RIGHT WITH MAGIC

11:45 - 12:15BINGO WITH MAX SPLODGE

Friday
2nd August

15:30 - 17:30STATIC KILL ACOUSTIC SESSIONS

14:45 - 15:15SIMON WELLS

14:00 - 14:30BOGGY FORMBY

13:30 - 13:50RAT BOYS PLAY YOUR CARDS RIGHT WITH MAGIC

12:45 - 13:15BINGO WITH MAX SPLODGE

Saturday
3rd August

15:30 - 17:30STATIC KILL ACOUSTIC SESSIONS

14:45 - 15:15TIM HOLEHOUSE

14:00 - 14:30BOGGY FORMBY

13:30 - 13:50RAT BOYS PLAY YOUR CARDS RIGHT WITH MAGIC

12:45 - 13:15BINGO WITH MAX SPLODGE

Sunday
4th August

16:30 - 18:30STATIC KILL ACOUSTIC SESSIONS

15:45 - 16:20MIKE ONLY

15:05 - 15:35GUTTERFOLK

14:25 - 14:55BOGGY FORMBY

13:45 - 14:15RAT BOYS PLAY YOUR CARDS RIGHT WITH MAGIC

13:00 - 13:30BINGO WITH MAX SPLODGE

Entrance to individual venues cannot be guaranteed once capacity has been reached